facebook
Zabiezpiecz dom na wakacje
dom bezpieczny
30 Cze 2017

Scenariusz na szczęśliwe wakacje

Jeszcze do niedawna wyjeżdżając na wakacje dom zamykaliśmy na klucz, a w głowie – chcąc nie chcąc – przewijały się myśli czy po powrocie zastaniemy wszystko tak, jak było? Czy ktoś wykorzysta naszą nieobecność? Grupa Inteligentny Dom przewiduje scenariusze, które mogą temu zapobiec.

Każdy z partnerów Grupy posiada w swojej ofercie produkty z funkcją ustawienia preferowanych trybów i scenariuszy, których aktywacja – dzięki Tahomie® Premium zajmie tylko chwilę. Kompatybilność urządzeń sprawia, że można zintegrować wiele funkcji, które na różny sposób będą chronić dom, a włączenie instalacji alarmowej do systemu inteligentnego domu z pewnością usprawni jej działanie.

Zamykamy dom 
Opuszczając dom i włączając tryb „Szczęśliwe wakacje”, uruchamiamy urządzenia, które mają za zadanie powiadamiać nas o nietypowych sytuacjach. Firma Somfy oferuje różne akcesoria z zakresu bezpieczeństwa, np. czujnik otwarcia i wstrząsów, czujnik dymu, kamery wewnętrzne i zewnętrzne czy wewnętrzny czujnik ruchu. Całość stanowi inteligentny system, który – w razie konieczności – powiadamia nas wysyłając sygnał do urządzenia mobilnego, które mamy ze sobą. Gdziekolwiek spędzamy wakacje i mamy dostęp do Internetu. Systemy i centrale alarmowe możemy również zamontować wokół domu: w bramach garażowych czy drzwiach wejściowych i także włączyć je do inteligentnego krwiobiegu. Ogromną zaletą oferowanej technologii jest to, że gdziekolwiek jesteśmy zawsze mamy pewność że nasz dom jest odpowiednio chroniony. Poprzez zdalny dostęp do kamer, możemy zobaczyć, co dzieje się wokół domu, jak i wewnątrz. Możemy również rozbroić i ponownie uzbroić system alarmowy. Dodatkowo – wszelkie zdarzenia automatycznie nagrają się.

Odstraszamy intruzów 
Scenariusz wakacyjny przewiduje również aktywizację rolet, żaluzji oraz światła, które można wykorzystać ustawiając program symulujący naszą obecność. Rolety zewnętrzne VELUX mogą rano podnieść się, a wieczorem opuścić, imitując tym samym nasze codzienne rytuały. Lampy Philips Hue mogą włączać się po zachodzie słońca, kolejno w wybranych pomieszczeniach, w kuchni, następnie w salonie, a na końcu w sypialni. Oświetlenie i rolety mogą się również zaktywizować w sytuacji, gdy czujniki wykryją czyjąś obecność w pobliżu domu. W tym momencie rolety opuszczą się i włączy się światło zniechęcając tym samym intruza.

Usypiamy systemy 
Urządzenia firmy Hitachi, odpowiadające za klimatyzację i ogrzewanie, również mają przewidziany tryb wakacyjny, aby zmaksymalizować sezonową wydajność. Wiąże się on z tzw. redukcją temperatury. Opuszczając dom uruchamiamy tryb, w którym temperatura powietrza w domu spada do poziomu wcześniej przez nas wybranego. Korzystając z tego scenariusza omijamy wszelkie ustawienia czasowe i do momentu kiedy nie wrócimy z wakacji, system Hitachi będzie dbał o utrzymanie stałej temperatury w pomieszczeniu. Oprócz wygody tego rozwiązania, mamy też bezpośredni wpływ na redukcję kosztów związanych z energią. Warto przy okazji dodać, że elektrycznie sterowane okna VELUX INTEGRA® możemy zaprogramować tak, aby codziennie wpuszczały do pomieszczenia dawkę świeżego powietrza. Korzystając z programu „Wentylacja”, okno zamknie się automatycznie po 15 minutach, a jeśli zacznie padać, czujnik deszczu spowoduje, że zamknie się ono szybciej.

Technologia inteligentna z pewnością sprawi, że dom będzie dużo skuteczniej chroniony, niż dotychczas, jednak zawsze warto pomyśleć o ubezpieczeniu go od włamań i zdarzeń losowych. Co ważne – im lepsze zabezpieczenia zastosujemy w naszym domu, tym większy rabat możemy uzyskać od ubezpieczyciela. Pamiętajmy, by zanim wyruszymy na szczęśliwe wakacje zadbać o to, żeby powrót z nich był równie szczęśliwy.

OSTATNIE WPISY

dom energooszczędny
05 Gru 2017
automatyka domowa
17 Lis 2017
dom inteligentny
14 Wrz 2017
dom komfortowy
06 Wrz 2017