facebook
zrelaksowany mężczyzna na kanapie,philips,inteligentny dom
dom inteligentny
27 Lip 2017

Philips Hue – światło bez granic

Oświetlenie, gdy wpiszemy je w DNA inteligentnego domu, staje się sprzymierzeńcem poprawiającym komfort życia i poczucie bezpieczeństwa. Pozwala również znacznie ograniczyć zużycie energii elektrycznej.

O technologii Philips Hue i jej praktycznych rozwiązaniach rozmawiamy z Dr Pawłem Morawskim z Philips Lighting Poland.

Co zmienia Philips Hue w naszym myśleniu o oświetleniu?

Jeśli lampy we własnym domu możemy włączać i wyłączać, a więc zarządzać swoim światłem, kiedy chcemy z dowolnego miejsca na ziemi – to już ten jeden przykład wystarczy, by stwierdzić – zmienia wszystko!

Mamy więc do czynienia z technologią, która współgra z innymi urządzeniami inteligentnego domu i którą można sterować zdalnie z dowolnego miejsca?

Tak, działanie Philips Hue oparte jest o bezprzewodową technologię radiową – protokół ZigBee. Dzięki temu oświetlenie można zsynchronizować na przykład z systemami kontroli głosowej typu smart home. Można też, między innymi, tworzyć scenariusze odstraszania intruzów podczas naszej nieobecności w domu. Na przykład dom rozświetli się, gdy ktoś będzie się do niego próbował włamać. Albo ustawimy scenariusz, który będzie w sposób przypadkowy włączał i wyłączał światła o różnych porach dnia i w różnych pomieszczeniach tak, że jeśli ktoś obserwuje dom, nigdy nie nabierze pewności, że jest on pusty.

Czy tę dynamiczną możliwość sterowania oświetleniem możemy wykorzystać praktycznie na inne sposoby?

Tak, oczywiście. Wiedząc, jaki wpływ ma na naszą aktywność temperatura barwowa światła, możemy Philips Hue dopasować do swojego rytmu dobowego. Ustawić scenariusz, według którego naturalna barwa budzi nas rano dodając energii, w ciągu dnia kompensuje ewentualny niedobór światła słonecznego, natomiast wieczorem barwa ciepła uspokoi nas, a następnie przygotuje do snu. Ja osobiście bardzo lubię również scenariusz, który włącza światła nawigacyjne w nocy. Kiedy ktoś z domowników zechce odwiedzić łazienkę, nie musi włączać zbyt jaskrawego światła. Korzysta tylko z jego „przytulnej” i nie olśniewającej wersji.

Czyli oświetlenie, które tylko włączamy i wyłączamy to już historia?

O, nawet w tym przypadku wiele się zmieniło. Biorąc do ręki smartfona, jednym ruchem możemy włączyć wszystkie światła w domu naraz. I tak samo wyłączyć, kiedy wychodzimy z domu. Możemy też – dzięki geolokalizacji – rozświetlić dom na nasze powitanie, by łatwiej było na przykład zaparkować pod domem czy wejść bez błądzenia po ciemnym korytarzu. Podkreśliłbym również, że Philips Hue wykorzystuje najnowsze osiągnięcia w technologii LED, co zapewnia nam komfort związany z energooszczędnością.

Na jakie oszczędności możemy liczyć?

W porównaniu do klasycznych rozwiązań żarówkowych mówimy o oszczędnościach 80, a nawet 90%. Dotyczy to nie tylko właściwości samej technologii, ale również możliwości sterowania strumieniem świetlnym tak, byśmy mieli tylko tyle światła, ile potrzebujemy do wykonywania danej czynności. W dodatku – podkreślę – światła wysokiej jakości. A ponieważ technologia wykorzystana w Philips Hue to dokładnie LED RGBW, warto również – oprócz czysto praktycznych walorów – podkreślić te związane z możliwościami aranżowania przestrzeni wielobarwnym światłem, jakich dotychczas nie było. Hue zapewnia dodatkowe wrażenia zmysłowe, podkręcające atmosferę podczas oglądania filmu czy grania na komputerze. Pozwoli wyreżyserować barwne sceny, które podkreślą wystrój wnętrza czy też zbudują świąteczny nastrój. Z kolei Hue zsynchronizowane z muzyką stworzy atmosferę do zabawy niczym nieustępującą tej dyskotekowej. Najbardziej w inteligentnej technologii oświetleniowej fascynuje to, że wciąż nas ona zaskakuje kolejnymi możliwościami zastosowania, od praktycznych po czysto rozrywkowe.

OSTATNIE WPISY

dom energooszczędny
05 Gru 2017
automatyka domowa
17 Lis 2017
dom inteligentny
14 Wrz 2017
dom komfortowy
06 Wrz 2017