facebook
Okno na zdrowy dom
dom komfortowy
12 Lip 2017

Okno na zdrowy dom

O tym, jak warunki panujące w naszych domach mogą wpływać na nasze zdrowie i samopoczucie rozmawiamy z architekt Moniką Kupską – Kupis.

Czy Polacy odpoczywają w swoich domach?

Odpoczywamy wszyscy, przynajmniej raz na jakiś czas, ale pytanie powinno brzmieć czy odpoczywamy efektywnie. Czy zapewniamy sobie odpowiednie ku temu warunki? Z europejskich badań zatytułowanych „Barometr zdrowych domów 2016”, przeprowadzonych przez Grupę VELUX, można wyciągnąć bardzo ciekawe wnioski, a jednocześnie wskazówki, które pomogą nam zadbać o zdrowy dom. Badanie wykazało bowiem, że aż 40 proc. Polaków nie wierzy we wpływ ich zachowania w domu na zdrowie. Czujemy się źle, mamy złe samopoczucie, ale nie zdajemy sobie sprawy, że źródłem tego mogą być złe warunki panujące w sypialni i w efekcie niewyspanie.

Jakie powinny być zatem pierwsze kroki do zdrowego domu?

Warto zacząć od uświadomienia sobie, co możemy zmienić czy poprawić korzystając z dobrych wskazówek. Wielu z nas na przykład wydaje się, że do wypoczynku wystarczy wygodne łóżko i cisza, a tymczasem równie istotna jest temperatura, odpowiednie nawilżenie i świeżość powietrza, a także – co szczególnie istotne – całkowita ciemność. Jakiekolwiek źródło światła, np. niewystarczająco zaciemnione okna, powoduje pobudzenie hormonu zwanego kortyzolem, który odpowiada za naszą aktywność. Dlatego zwłaszcza późną wiosną czy latem, gdy słońce wcześnie wstaje i przenika do pomieszczenia, budzimy się przed czasem. Pozostając przy okresie letnim, częstym powodem, dla którego gorzej śpimy, jest zbyt wysoka temperatura w pomieszczeniu. Zimą z kolei – odwrotnie, Polacy skarżą się na zbyt niskie temperatury. Rozwiązaniem może być korzystanie z przesłon okiennych (np. rolet, markiz), szczególnie w sypialni, które zagwarantują dobry klimat wewnętrzny. W raporcie zaskoczyło mnie również to, że większość Polaków przyznaje się do wietrzenia mieszkania tylko raz dziennie, co i tak nas wyróżnia, bo aż 48% Europejczyków nie wietrzy domu wcale! Tymczasem optymalnie powinniśmy to robić 3 – 4 razy dziennie. Najlepsze jest połączenie wentylacji pasywnej poprzez klapy wentylacyjne i aktywnej – poprzez wietrzenie z wykorzystaniem okien. Wietrzenie pomieszczeń poprzez okna jest skuteczne i odpowiednie w wielu przypadkach: rano, po wstaniu z łóżka, w trakcie gotowania, po wzięciu prysznica, w trakcie i po sprzątaniu, w trakcie suszenia prania wewnątrz pomieszczenia, po południu, po powrocie do domu, przed snem. Dobrym rozwiązaniem jest też korzystanie z okien wyposażonych w system wentylacyjny, który zapewnia dopływ świeżego powietrza nawet, gdy okno jest zamknięte. Pamiętajmy, że ono w sposób bezpośredni wpływa na poziom naszej energii życiowej. Podobnie, jak wspomniane wyżej światło dzienne.

Jak w takim razie dobrać okna, by doświetliły przestrzeń poddasza?

Odpowiednio dobrane i prawidłowo rozmieszczone okna dachowe mają ogromny wpływ na bilans energetyczny budynku, doświetlenie pomieszczeń światłem dziennym oraz wentylację. Z uwagi na to, że są źródłem pasywnego ogrzewania słonecznego, od północy warto stosować produkty o lepszym współczynniku izolacyjności termicznej, natomiast od strony południowej zazwyczaj dodatni bilans energetyczny osiągają okna ze standardowym energooszczędnym oszkleniem. Dokonując wyboru wielkości i liczby okien dachowych należy wziąć pod uwagę fakt, że ich powierzchnia powinna stanowić około 10% powierzchni podłogi pokoju. Większa liczba mniejszych okien równomiernie rozłożonych na dachu zapewni więcej światła niż jedno duże o tej samej powierzchni szyby. Jeśli mamy wybór, umieśćmy okno od strony południowej, wtedy w ciągu dnia wnętrze będzie lepiej oświetlone. W małych pomieszczeniach najlepiej, aby było ono usytuowane centralnie, tak, aby słońce mogło oświetlać cały pokój. Na komfort korzystania z poddasza ogromny wpływ na także odpowiednia wentylacja. Nowoczesne okna dachowe wyposażone są w klapy wentylacyjne, które umożliwiają dopływ świeżego powietrza nawet wtedy, gdy okno jest zamknięte.

A jeśli na co dzień zapominamy o wietrzeniu pomieszczenia lub zaciemnieniu w sypialni?

Czy rozwiązania do inteligentnego domu mogą nam pomóc? Oczywiście. Obecnie oknami, roletami i markizami możemy sterować z dowolnego miejsca w domu i tak programować ich pracę, by dopasowały się do naszego stylu życia. Wszystkie produkty działają w innowacyjny systemie VELUX INTEGRA® – możemy je dowolnie programować, dopasować do naszego stylu życia i sprawić, że zadbają o nasz zdrowy dom. Można np. zaprogramować zamykanie rolet po zmroku, a odsłanianie o świcie lub zapewnić dopływ świeżego powietrza, otwierając okno, albo klapę wentylacyjną. Elektryczne sterowanie sprzyja również oszczędności energii. Bezprzewodowy system umożliwia np. zsynchronizowanie otwierania okien z wyłączeniem grzejników. Silnik jest prawie niesłyszalny, dzięki czemu działające okno nie zakłóca domowej ciszy. Decydując się na inteligentne rozwiązania nie musimy martwić się o bezpieczeństwo. Produkty identyfikują się w systemie przez wysłanie indywidualnego kodu, co uniemożliwia sterowanie przez osoby nieupoważnione. Naciskając jeden przycisk, użytkownik w każdej chwili może sprawdzić, czy okna i rolety w domu są zamknięte.

Jak wyposażyć okno w sterowanie elektryczne?

Możemy zdecydować się na okna z fabrycznie wbudowanym silnikiem lub – jeśli mamy już okno dachowe VELUX z górnym systemem otwierania – przerobić je na sterowanie elektryczne. To bardzo wygodne rozwiązanie, które możemy zastosować na każdym etapie użytkowania okna, nawet kilka lat po jego zamontowaniu, gdyż wszystkie okna z górnym systemem otwierania są fabrycznie przystosowane do montażu automatyki. Wystarczy, że w okolice okna doprowadzimy przewód zasilający. Najlepiej zrobić to już na etapie budowy lub podczas remontu, dzięki czemu późniejsza instalacja zestawu adaptacyjnego będzie dużo szybsza i prostsza. Zestaw składa się z cichego silnika z czujnikiem deszczu, sterownika i dotykowego panelu sterowania. Silnik montuje się pod oblachowaniem, dzięki czemu jest niewidoczny, gdy okno pozostaje zamknięte. Czujnik zamknie okno automatycznie, gdy tylko wyczuje wilgoć. Z kolei sterownik umożliwia podłączenie innych elektrycznych produktów VELUX, np.: markiz, rolety zewnętrznej lub wewnętrznej.

Dlaczego VELUX zdecydował się współtworzyć Grupę Inteligentny Dom?

Grupa Inteligentny Dom to synonim komfortu dla życia w naszych domach. Inteligentne technologie pomagają zsynchronizować codzienne czynności ze stylem życia. Tak, aby domowe obowiązki zajmowały nam minimum czasu. Okna dachowe VELUX idealnie wpisują się w ten koncept. Razem z produktami uznanych marek: Somfy, Hitachi oraz Philips Hue oferujemy naszym Klientom kompleksowe rozwiązanie dla Inteligentnego Domu. Wszystkie produkty komunikują się między sobą, a ich sterowanie może odbywać się za pomocą jednego urządzenia – Tahomy® marki Somfy.

OSTATNIE WPISY

dom energooszczędny
05 Gru 2017
automatyka domowa
17 Lis 2017
dom inteligentny
14 Wrz 2017
dom komfortowy
06 Wrz 2017