facebook
mężczyzna w salonie zarządza domem dzięki aplikacji w telefonie
dom inteligentny
09 Sie 2017

Od automatyki do inteligentnych rozwiązań

By mogła powstać wizja domu inteligentnego, potrzebne były lata pracy nad rozwijaniem i udoskonalaniem automatyki domowej. Dzisiaj wydaje się ona naturalną konsekwencją tego pierwszego kroku w kierunku poprawienia komfortu i bezpieczeństwa w przestrzeni domowej.

Pamiętacie jeszcze samochody, w których szyby otwieraliśmy przy pomocy korbki? W latach 90. ubiegłego wieku elektrycznie sterowanie nimi było rzadko spotykanym luksusem. Dzisiaj są już w wersji podstawowej każdego auta. Świat wokół dynamicznie się zmienia i – by nadążyć za zmieniającym się stylem życia – motywuje producentów do tworzenia rozwiązań na miarę współczesnego człowieka. Podobnie dzieje się w przypadku automatyki domowej, której konsekwencją jest powstanie idei inteligentnego domu.

Historię automatyki domowej odzwierciedla działalność firmy Somfy. W latach 60. ubiegłego wieku, na zamówienie producenta markiz i rolet, stworzyła ona prototyp silnika podnoszącego markizę. Wcześniej Somfy produkowała m.in. części do szwajcarskich zegarków, co wpłynęło na zamiłowanie firmy do mierzenia się z precyzyjnymi, trudnymi technologicznie projektami. Szybko okazało się, że automatyczne systemy mają duży potencjał, ale wiele jeszcze było do zrobienia. Kolejne lata przyniosły rozwiązania dla bram garażowych i wjazdowych, rolet, żaluzji, czujników pogodowych oraz urządzeń alarmowych, pozwalających zabezpieczyć dom przed różnego rodzaju zagrożeniami – tymi związanymi z czynnikami wewnętrznymi, jak np. zalanie czy pożar, jak i zewnętrznymi intruzami. Z czasem automatyka objęła również okna dachowe, urządzenia grzewcze i klimatyzacyjne oraz sterowanie oświetleniem. W latach 80. pojawiły się możliwości tworzenia prostych scenariuszy, a Somfy wyprodukowała pierwszy automat „Somfymatic”, który pozwalał sterować roletami i markizami w zależności od warunków pogodowych. Kolejnym krokiem było właśnie zintegrowanie automatyki domowej za pomocą jednego urządzenia. Tak właśnie narodził się dom inteligentny.

Automatyka domowa jest elementem składowym i wykonawczym inteligentnego domu, bez której nie mógłby on powstać. W pełni można ją wykorzystać jednak dopiero po tym, kiedy wszystkie urządzenia połączy się i utworzy z nich jeden, wspólny system. A to już jest dom inteligentny. W przypadku, gdy mamy do czynienia z różnymi urządzeniami domowymi, które możemy ustawić każde z osobna zgodnie z doraźnymi potrzebami, mówimy wyłącznie o automatyce domowej. W przypadku technologii inteligentnej: raz, że zarządzamy nią przy pomocy jednego urządzenia, dwa – mamy do czynienia z szerokimi możliwościami ustawiania scenariuszy, a trzy – możemy to robić zdalnie. Gdy posiadamy duży dom, z wieloma oknami dachowymi, roletami i punktami oświetleniowymi jest nam szczególnie łatwo docenić tę technologię. W kilka sekund, przy pomocy np. smartfona, wyłączamy, zamykamy i zabezpieczamy wszystko, co trzeba, gdy wychodzimy z domu. Kiedy się szczególnie spieszymy, możemy to zrobić nawet w drodze, w samochodzie. Przewaga inteligentnego domu leży również w tym, że mamy możliwość tworzenia nieograniczonej ilości scenariuszy warunkowych, które wychodzą naprzeciw naszym konkretnym upodobaniom czy zmieniającym się potrzebom. Dom inteligentny pozwala również na bardziej efektywne zarządzanie energią, generujące duże oszczędności na rachunkach. Grupa Inteligentny Dom powstała właśnie po to, by opisana idea realizowana była na najwyższym poziomie, na którym urządzenia bez zakłóceń współpracują ze sobą zapewniając pełną satysfakcję domownikom.

OSTATNIE WPISY

dom energooszczędny
05 Gru 2017
automatyka domowa
17 Lis 2017
dom inteligentny
14 Wrz 2017
dom komfortowy
06 Wrz 2017