facebook
Kobieta odpoczywa na łóżku przy świetle słońca
dom komfortowy
06 Wrz 2017

Naturalnie, że światło!

Niewielu z nas zdaje sobie sprawę, że światło reguluje nasz zegar biologiczny. Do prawidłowego funkcjonowania, dobrego samopoczucia i produktywności potrzebna jest nam jego odpowiednia dawka, zwłaszcza jeżeli chodzi o światło naturalne.

Przeprowadzone w 2016 roku europejskie badanie Grupy VELUX – „Barometr Zdrowych domów” – zwraca uwagę na czynniki, które wpływają na nasze zdrowie i samopoczucie. Daje również wskazówki, co zrobić, żebyśmy zapewnili sobie optymalne warunki do domowych aktywności i wypoczynku. Jednym z ważniejszych elementów jest tutaj zapewnienie sobie dostępu do światła słonecznego, naturalnego.

„Więcej światła!”

Słynne słowa Goethego mogą być dla nas wskazówką, by pamiętać o walorach, jakie zapewnia dostęp do naturalnego światła. To bardzo ważne, ponieważ obecnie 90% czasu spędzamy w pomieszczeniach zamkniętych i często nie pamiętamy o tym, by zapewnić sobie do niego dostęp. Problem polega na tym, że zmysły – owszem – podpowiadają nam, kiedy potrzebujemy świeżego powietrza i wówczas otwieramy okna, a w przypadku światła sprawa nie jest już taka prosta. W tym względzie pozostajemy nieświadomi. Wygląda również na to, że nasze domy i biura nie zapewniają nam odpowiedniego dostępu do światła dziennego, gdyż – według wspomnianego barometru – aż 76% Europejczyków twierdzi, że muszą włączać światło w ciągu dnia, kiedy na dworze świeci słońce.
Tymczasem odpowiednia ilość światła dziennego w domu niemal o połowę zmniejsza ryzyko odczuwania niskiego poziomu energii życiowej. Aż 37% Europejczyków, którym brakuje światła w salonie przyznaje, że nigdy albo prawie nigdy nie odczuwa wysokiego poziomu energii. W przypadku odpowiedniego poziomu światła dziennego, odsetek ten spada do 21%. Okazuje się również, że dzięki naturalnemu światłu podnosi się ogólna odporność zmniejszająca ryzyko wystąpienia infekcji górnych dróg oddechowych. Cieszymy się także lepszym nastrojem, jesteśmy odporniejsi na stres, lepiej śpimy i trawimy. Te stwierdzenia mają poparcie w badaniach przeprowadzonych przez Uniwersytet Humboldta i Grupę VELUX. Pokazują one wyraźnie, że kiedy ludzie wprowadzają się do domu z lepszym dostępem do światła dziennego, zaczynają zauważać różnicę. Zatem dopóki nie doświadczymy osobiście korzyści płynących ze światła dziennego, nawet nie wiemy, że nam go brakuje.
Z roku na rok dostęp do odpowiedniej ilości światła naturalnego w domu rośnie na znaczeniu, ponieważ coraz więcej z nas właśnie tam decyduje się pracować. W niemal wszystkich państwach objętych badaniem jedna trzecia respondentów spędzała przeważającą część dnia (12-18 godzin) w domu w czasie tygodnia pracy (w Polsce – 34%, najwięcej w Norwegii – 45%, najmniej w Czechach – 27%). Te same badania pokazują, że doskonałym stanem zdrowia i dużą dawką energii cieszą się przede wszystkim ci badani, którzy w ciągu dnia nie potrzebowali w ogóle światła sztucznego. Pozostaje więc pamiętać przede wszystkim o tym, by miejsca, w których spędzamy najwięcej czasu – odpoczywamy czy pracujemy – były umiejscowione blisko okien, najlepiej od strony południowej lub zachodniej.

Wszystkie barwy białego

Choć światło naturalne jest niezastąpione, odpowiednim oświetleniem domowym możemy, zwłaszcza w okresie jesienno – zimowym, zrekompensować sobie jego niedobory. Najlepsze pozostaje obecnie dobrej jakości oświetlenie LED. Najwygodniejsze będzie też takie, którym można dowolnie sterować i ustawiać pod kątem odpowiednich parametrów do danych aktywności. W przypadku Philips Hue White Ambiance jest to bardzo proste. Oświetlenie to zapewnia pełną gamę odcieni białego światła, czyli od zimnej po ciepłą. Jeśli potrzebujemy dawki energii, ustawiamy światło o odcieniu naturalnym (ok. 5300 K), zbliżone do temperatury barwowej, jaką ma słońce w południe. Jeśli natomiast chcemy odpocząć, wybieramy barwy ciepłe, relaksujące (poniżej 3300 K).

Ponieważ więc zmysły nie podpowiadają nam, czego potrzebujemy, by czuć się lepiej i zdrowiej, pamiętajmy sami, że: „Przestrzeń, światło i harmonia, tych rzeczy ludzie potrzebują tak bardzo jak chleba i snu” – Le Corbusier.

OSTATNIE WPISY

dom energooszczędny
05 Gru 2017
automatyka domowa
17 Lis 2017
dom inteligentny
14 Wrz 2017
dom komfortowy
06 Wrz 2017