facebook
Komfort w domu
dom energooszczędny
05 Gru 2017

Komfortowe temperatury

Zbliżający się sezon grzewczy pobudza do refleksji nad kwestiami związanymi z naszym komfortem termicznym, tymczasem zapominamy, że dotyczy on również okresu letniego, podczas którego często narzekamy na zbyt wysokie temperatury. Podpowiadamy, jak pogodzić komfort termiczny ze zdrowiem bez względu na porę roku, a także wydatkami związanymi z ogrzewaniem.

Według badań przeprowadzonych przez firmę VELUX w ramach projektu „Barometr zdrowych domów 2016”, cenimy sobie w Polsce komfort termiczny. Lubimy, gdy w domu jest ciepło. Niewielu z nas myśli o tym, by kontrolować temperaturę pod kątem jej wpływu na nasze zdrowie. Częściej obniżamy jej poziom motywowani chęcią obniżenia rachunków za ogrzewanie. Latem z kolei brakuje nam pomysłów na obniżenie temperatury w nagrzanym domu. Dzięki rozwiązaniom inteligentnym możemy tymczasem pogodzić wszystkie nasze potrzeby naraz i cieszyć się przy tym dobrym zdrowiem – bez względu na porę roku. Jakie temperatury powinniśmy polubić?

Odpowiednia temperatura
Liczne badania w tym zakresie są zbieżne jeżeli chodzi o wnioski. Mianowicie idealna temperatura dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia wynosi 21 stopni w ciągu dnia. Taka powinna panować w salonie, gdzie odpoczywamy po pracy czy w weekend. Oczywiście, jeśli będzie się ona wahać o jeden stopień w dół czy w górę, niewiele to zmieni, ale warto pilnować, by była ona stała. W łazience zaleca się, by temperatura wynosiła 22 stopnie. Nocą z kolei najlepsza temperatura, wpływająca znacznie na komfort snu, to 18 stopni i dobrze przewietrzone wnętrze. Wielu z nas czuje się subiektywnie lepiej w wyższych temperaturach, jednak w rzeczywistości mogą one wpływać na ospałość, brak energii, a nawet być jedną z przyczyn bezsenności. Do niższych temperatur można i warto się przyzwyczaić, co nie trwa specjalnie długo. A w tym czasie wspierać się ruchem lub rozgrzewającą herbatką.

Stałość w odczuciach
Co ciekawe, większość z nas nie ma nawet domowego termometru i na co dzień niespecjalnie wiemy, ile tak naprawdę stopni mamy w domu. Te problemy rozwiązują energooszczędne urządzenia klimatyzacyjne Hitachi, które – zintegrowane z systemem inteligentnym Somfy – można ustawiać indywidualnie w każdym pomieszczeniu. Tryb ten nazywa się THERMO ON / OFF i sprawia, że – bez względu na okoliczności – temperatura w danym pomieszczeniu jest zawsze ta sama. A co z urządzeniem grzewczym? W przypadku pomp ciepła Yutaki mamy do dyspozycji scenariusze, które połączą nasz komfort termiczny z energooszczędnością. Oto przykład jednego z wielu praktycznych rozwiązań: zimową porą, przed wyjściem z domu minimalizujemy do bezpiecznego poziomu pracę urządzeń grzewczych, by na godzinę przed powrotem z pracy zdalnie włączyć nasz scenariusz stałych temperatur w poszczególnych pomieszczeniach. Energooszczędnie, zdrowo i komfortowo!

Sposoby na upały
Doskonale wiemy, że szczelne okna mają duży wpływ na izolację cieplną, tymczasem według wspomnianego wyżej „Barometru zdrowych domów 2016”, często nie bierzemy pod uwagę wpływu na nią rolet i markiz zewnętrznych, zwłaszcza tych w
oknach dachowych. Produkty firmy VELUX pozwalają zredukować wpadające ciepło aż o 76%! Jednocześnie zimą te same rozwiązania poprawiają izolacyjność od 16% do nawet 26% w zależności od rodzaju osłony. Podłączone do centrali TaHoma® Premium stają się w naszych rękach doskonałym narzędziem regulowania nie tylko dostępu do światła dziennego, ale również wsparciem dla systemów grzewczych i chłodzących w celu utrzymania optymalnej i stałej temperatury we wnętrzach. Kolejne oszczędności? Oczywiście – izolacyjność cieplna bezpośrednio przekłada się na obniżenie rachunków.

OSTATNIE WPISY

dom energooszczędny
05 Gru 2017
automatyka domowa
17 Lis 2017
dom inteligentny
14 Wrz 2017
dom komfortowy
06 Wrz 2017