facebook
Energooszczędność
automatyka domowa
17 Lis 2017

Energooszczędność w cenie

Korzystanie z energooszczędnych rozwiązań w domu ma dwie zalety: pozwala obniżyć bieżące, ale też przyszłe rachunki i ogranicza negatywny wpływ naszych domów na środowisko. Powietrze jest coraz bardziej zanieczyszczone, dlatego konieczne jest z naszej strony sięganie po rozwiązania ekologiczne.

Z reguły decyzję o budowie domu lub jego modernizacji podejmujemy kierując się oszczędnością, choć – biorąc pod uwagę coraz poważniejsze problemy ze smogiem, rośnie też w Polsce świadomość współodpowiedzialności za czyste powietrze. Wprowadzenie do domu rozwiązań inteligentnych z pewnością ułatwia spełnienie standardów energooszczędności. Z dwóch powodów. Po pierwsze partnerzy Grupy Inteligentny Dom oferują rozwiązania nowoczesne, a ich technologie niejednokrotnie wyprzedzają swoje czasy. Po drugie możliwość sterowania domowymi urządzeniami sprawia, że możemy w sposób świadomy wykorzystywać energię domu tylko wtedy, kiedy jest ona potrzebna.

Inteligentne ogrzewanie
W sezonie zimowym to właśnie ogrzewanie wpływa na wzrost opłat bieżących, ale również na zwiększoną emisją dwutlenku węgla do powietrza. Produkty Hitachi – zarówno pompy ciepła, jak i klimatyzatory, to urządzenia nowej generacji, w pełni oparte na ekologicznej technologii. Pompy Yutaki są wydajne i korzystają z energii odnawialnej, zgromadzonej w otaczającym nas powietrzu. Ekologiczną technologię wspiera technologia inteligentna. Przy pomocy urządzenia TaHoma® Premium firmy Somfy sterujemy pracą pomp Hitachi – czy w domu czy poza nim – tak, by korzystać z ciepła tylko wtedy, kiedy przebywamy w danym pomieszczeniu. Podobnie jest zresztą z urządzeniami klimatyzacyjnymi Hitachi. Czujniki ECO SENSOR, w które wyposażone są te urządzenia – wyczuwają obecność osób w pomieszczeniu, a jednocześnie sprzyjają komfortowi termicznemu domowników. Kiedy opuszczamy pomieszczenie, czujnik uruchamia tryb oszczędzania energii. Gdy natomiast ECO SENSOR ponownie wyczuje ruch, urządzenie wraca do pracy. Korzystając z produktów Hitachi, możemy też na bieżąco kontrolować zużycie energii. Warto pamiętać, że stosowanie “zielonych” źródeł energii zmniejsza jej zużycie nawet o 70%

Izolacja termiczna
Im mniej energii zużyjemy do ogrzania domu, tym więcej zaoszczędzimy na rachunkach. To oczywiste, choć nie zawsze wiemy, jak poprawić izolacyjność budynku. W przypadku starszych domów ograniczanie strat ciepła wiąże się z gruntownym remontem, m.in. ociepleniem całego budynku, jednak już sama wymiana starych czy nieszczelnych okien, znacznie poprawia ich izolacyjność. Nowe okna to wybór na kolejne 20 – 30 lat, dlatego warto zainwestować w te najnowocześniejsze, które dopasowane są już do współczesnych potrzeb. Obecnie najlepiej kierować się współczynnikiem przenikalności cieplnej (Uw), a także wybierać okna dwukomorowe, wypełnione gazem szlachetnym: argonem lub kryptonem. Dobrym przykładem tego rozwiązania są okna VELUX GLL 1061, wyposażone w siłownik pozwalający na inteligentne sterowanie. Tym samym stają się one narzędziem wspierającym dbałość o energooszczędność. Pozwalają np. kontrolować istotne dla zdrowia pory wietrzenia domu tak, by zminimalizować przy tym utratę ciepła, a jednocześnie zapewniać odpowiednią cyrkulację powietrza wewnątrz. Także rolety zewnętrzne VELUX można wykorzystać do podobnych celów. Ich system otwierania i zamykania dostosowuje się do pór roku, pozwalając ograniczać zimą straty ciepła.

Przyjazne oświetlenie
Wymiana oświetlenia w domu na LED przyniesie o kilkadziesiąt procent niższe rachunki za prąd, ale LED to również wybór technologii przyjaznej środowisku. Szacuje się bowiem, że za 20% emisji dwutlenku węgla do środowiska odpowiada właśnie oświetlenie. O przejściu na wysokiej jakości LED mówi się obecnie jako o najprostszym geście ekologicznym, ponieważ jest to w zasięgu każdego z nas. Przewaga tej technologii oświetleniowej wzrasta, gdy weźmiemy pod uwagę system Philips Hue, z którym mamy realny wpływ na to, by światło było włączone tylko wówczas, kiedy jest ono potrzebne. Te walory docenią z pewnością właściciele większych domów z wieloma źródłami światła, bowiem za pomocą jednego dotyku możemy np. w porze kładzenia się do snu wyłączyć wszystkie lampy i żarówki. W okresie jesienno – zimowym, kiedy mamy do czynienia z krótkim dniem, możemy ustawiać scenariusze, które sprawią, że barwa światła będzie podążała za rytmem naszego dnia i kompensowała niedobory światła słonecznego. W przypadku opartej o LED technologii Philips Hue, korzystamy z tych możliwości, pozostając przy tym energooszczędnymi. Inteligentne sterowanie żarówkami i lampami, ich aktywnością, temperaturą barwową i kolorem jest zatem zarówno komfortowe, jaki i przyjazne dla środowiska oraz kieszeni.

Reasumując zalety posiadania inteligentnych technologii w domu możemy powiedzieć, że energooszczędność mamy tu zagwarantowaną w cenie! Kupujemy nowoczesne rozwiązania, które już same w sobie zapewniają i przewidują nasze potrzeby: zarówno te indywidualne, czyli bardziej oszczędnego życia, jak i te globalne – życia w odpowiedzialności za otaczające nas środowisko.

OSTATNIE WPISY

dom energooszczędny
05 Gru 2017
automatyka domowa
17 Lis 2017
dom inteligentny
14 Wrz 2017
dom komfortowy
06 Wrz 2017