facebook
mężczyzna w salonie inteligentnego domu
dom inteligentny
14 Wrz 2017

Cztery kroki do inteligentnego domu

Czy wprowadzenie inteligentnych technologii do domu musi się wiązać z dużym zamieszaniem? Niekoniecznie, choć – zwłaszcza w przypadku rozwiązań grzewczych, okien czy sterowania roletami – warto zaplanować je wcześniej, podczas budowy domu.

Krok pierwszy – uruchamiamy technologię

Sterowanie automatyką domową w sposób zdalny i zintegrowany umożliwi nam centrala TaHoma® Premium działająca w oparciu o m.in. bezprzewodową technologię io-homecontrol®. Podłączenie TaHoma nie wymaga kucia ścian i przeprowadzenia jakichkolwiek remontów. Potrzebujemy jedynie podłączyć przewodem centralę do routera oraz do gniazdka elektrycznego.
By czerpać korzyści z nowego systemu, potrzebujemy inteligentnych urządzeń. Jeśli mamy już zamontowane w domu rolety, screeny czy żaluzje wewnętrzne z napędami Somfy i czujnikami Somfy, możemy je łatwo obsługiwać zdalnie za pośrednictwem TaHoma przez aplikację.
Samo uruchomienie systemu nie jest skomplikowane. Po kupieniu centrali TaHoma® Premium logujemy się na stronie www.somfy-connect.com/pl/, tworząc swoje indywidualne konto. Tam, krok po kroku, wyjaśnione jest w przejrzysty sposób, co należy zrobić, by system sprawnie działał i by można było skonfigurować z nim inteligentne technologie. Bezpłatna aplikacja, którą pobieramy na nośnik mobilny (np. smartfon czy tablet), pozwoli nam zarządzać domem z każdego miejsca, w którym się znajdujemy.

Krok drugi – otwieramy okna i żaluzje

Z pewnością jednym z najbardziej korzystnych i poprawiających komfort rozwiązań dla domu, jakie oferuje inteligentna technologia, jest możliwość zdalnego sterowania oknami dachowymi oraz przesłonami – wewnętrznymi i zewnętrznymi. Otwierania ich i zamykania zarówno, gdy jesteśmy w domu, jak i poza nim, co przydaje się w sytuacjach, gdy chcemy przewietrzyć dom podczas dłuższej nieobecności, lub gdy znienacka zacznie padać deszcz, a okna zostawiliśmy otwarte. Aby skorzystać z tej opcji nasze rolety i okna muszą mieć wbudowany silnik umożliwiający sterowanie. Możemy zdecydować się na okna z fabrycznie wbudowanym silnikiem lub – jeśli mamy już okno dachowe VELUX z górnym systemem otwierania – przerobić je na sterowane elektrycznie. To bardzo wygodne rozwiązanie, które możemy zastosować na każdym etapie użytkowania okna, nawet kilka lat po jego zamontowaniu. Wszystkie okna z górnym systemem otwierania są bowiem fabrycznie przystosowane do montażu automatyki. Wystarczy, że w okolice okna doprowadzimy przewód zasilający. Najlepiej zrobić to już na etapie budowy lub podczas remontu, dzięki czemu późniejsza instalacja zestawu adaptacyjnego będzie dużo szybsza i prostsza. W przypadku przesłon zewnętrznych czy wewnętrznych sytuacja wygląda podobnie. Tu dodatkowo warto wspomnieć o czujnikach pogodowych, które zareagują na zbyt silne nasłonecznienie, zamykając roletę czy na porywisty wiatr – podnosząc żaluzje fasadowe do góry. Ponieważ wszystkie produkty VELUX sterowane elektrycznie są kompatybilne z systemem TaHoma® Premium, sterujemy nimi przy pomocy tej samej aplikacji, jaką zainstalowaliśmy realizując krok pierwszy.

Krok trzeci – ogrzewamy i chłodzimy

Do dodatkowych walorów TaHoma Premium możemy zaliczyć możliwość zdalnego sterowania klimatyzacją i systemem ogrzewania, dzięki czemu osiągniemy wyższy poziom komfortu i jednocześnie energooszczędności. Wszystkie nowe urządzenia klimatyzacyjne Hitachi mają już wbudowaną funkcję inteligentnego sterowania. Do ich obsługi posłużyć się możemy bezprzewodowym pilotem, jednak pełną kontrolę – gdziekolwiek jesteśmy – zyskujemy, gdy zintegrujemy wspomnianą funkcję z systemem TaHoma® Premium. Odbywa się to automatycznie, gdyż – dzięki technologii komunikacji radiowej – urządzenie Somfy odnajduje będące w pobliżu kompatybilne z nim inteligentne technologie. Posługując się wciąż tą samą aplikacją, zyskujemy kontrolę nad kolejnymi urządzeniami. Zamontowanie klimatyzatorów Hitachi wewnątrz budynku nie różni się niczym od montażu zwykłych klimatyzatorów. Wymiana pompy ciepła na nową, taką, jak np. Yutaki firmy Hitachi, wiąże się z większym jednorazowym kosztem, jednak jej walory w zakresie energooszczędności, a dodatkowo możliwość ustawiania scenariuszy minimalizujących jej pracę tak, by generowała ona ciepło tylko wtedy, gdy jest ono potrzebne, gwarantują szybki zwrot poniesionej inwestycji.

Krok czwarty – włączamy światło

Oświetlenie w domu to kolejny element wyposażenia, który aż się prosi o zdalne sterowanie. Włączanie i wyłączanie wszystkich świateł z jednego miejsca, a także sterowanie nim – dla bezpieczeństwa – kiedy jesteśmy na wakacjach – czy też ustawianie temperatury barwowej lub koloru w zależności od nastroju i potrzeb to duża wygoda. By zacząć przygodę z Philips Hue wystarczy kupić mostek oraz dowolną liczbę żarówek Hue lub lamp Hue. Wprowadzenie inteligentnego oświetlenia nie wiąże się bowiem z żadnymi zmianami w zakresie instalacji. Nie musimy również wymieniać opraw, gdyż żarówki Hue pasują do większości z nich. Potrzebujemy również router i jesteśmy gotowi do wprowadzenia w swoim domu inteligentnego oświetlenia. A jak zintegrować je z pozostałymi technologiami? To również jest proste. Uruchamiamy system Hue zgodnie z instrukcją Philips Lighting, znajdującą się pod adresem www.philips.pl/hue. Następnie logujemy się na swoje konto, które utworzyliśmy na stronie www.somfy-connect.com/pl/. Tam zobaczymy listę urządzeń, które możemy zintegrować i dodajemy „magistralę Hue”, która wówczas automatycznie łączy się z sercem systemu, czyli TaHoma® Premium.

Ponieważ centrala Somfy zapewnia możliwość podłączenia wielu urządzeń, opisane przez nas cztery kroki mogą być początkiem udanej przygody z inteligentnym domem. Dobrym początkiem, gdyż mamy już podłączone i w swoim zasięgu – gdziekolwiek jesteśmy – najważniejsze elementy składowe DNA naszego domu.

OSTATNIE WPISY

dom energooszczędny
05 Gru 2017
automatyka domowa
17 Lis 2017
dom inteligentny
14 Wrz 2017
dom komfortowy
06 Wrz 2017