facebook
domek z kartonu owinięty szalikiem,ogrzewanie domu
dom komfortowy
22 Sie 2017

Ciepło, zimno – Hitachi!

Marka Hitachi konsekwentnie podnosi poprzeczkę w zakresie wydajności oraz energooszczędności domowych urządzeń grzewczych i klimatyzacyjnych. Jednocześnie wdraża rozwiązania, które pozwalają wpisać produkty Hitachi w ideę inteligentnego domu.

O tym, dlaczego warto wybrać inteligentne urządzenia grzewcze do domu rozmawiamy z Tomaszem Jordanem, doświadczonym ekspertem w dziedzinie eksploatacji systemów budowlanych w oparciu o pompy ciepła.

Pompy ciepła powietrze – woda są obecne na rynku już od kilku lat, jednak wciąż wielu z nas nie rozumie mechanizmu ich działania…

Tak naprawdę dobrze wiemy, jak pracują pompy ciepła, bo przecież ich działanie opiera się na ogólnie znanych zasadach termodynamiki – traktujących o przemianach cieplnych (ciepło-zimno, zimno-ciepło). Często nie potrafimy jednak przełożyć sobie tej wiedzy na konkretne urządzenie. Tymczasem można powiedzieć, że nie ma dzisiaj mieszkania czy domu, w którym nie pracuje, choćby mała, pompa ciepła (na przykład lodówka, w przypadku której to ciepło zamienia się w chłód). Odwrotnie dzieje się w przypadku urządzenia grzewczego, jakim jest pompa ciepła. Nie ma tu obaw, że urządzenie „nie poradzi sobie” z wytwarzaniem ciepła przy niskich temperaturach na zewnątrz, bowiem nawet zimą, energii cieplnej w powietrzu jest wystarczająco dużo. Pompy Yutaki zapewniają ogrzewanie nawet przy temperaturze zewnętrznej -25°C.

Pompy te mają wiele zalet, ale uważa się, że są dość drogim rozwiązaniem. Czy to prawda?

Każda nowa technologia wymaga większych kosztów inwestycyjnych, zwłaszcza na początku. Obecne rozwiązania grzewcze, działające w oparciu o mechanizm powietrze – woda, są w cenach, które powinny zadowolić każdego inwestora budującego dom. Biorąc przy tym pod uwagę szereg korzyści podczas eksploatacji (zwłaszcza energooszczędność tych urządzeń), trudno się dzisiaj zgodzić z tezą, że to drogie rozwiązanie.

Jakie korzyści wymieniłby Pan na pierwszym miejscu?

Skoro mowa o efektywności, podkreśliłbym najpierw wyjątkowo wysoki współczynnik sprawności (COP), jakim mogą się pochwalić pompy Yutaki. Poziom tego współczynnika zależy m.in. od skuteczności rozwiązań zastosowanych w układzie odszraniania. Marka Hitachi wyznacza w tym zakresie wysokie standardy, dlatego jej rozwiązania zapewniają wymierny efekt w postaci niższych kosztów eksploatacji oraz szybszego zwrotu z inwestycji. Kolejną cechą technologii Hitachi jest norma „Ecodesign”, którą spełniają pompy Yutaki, a wiąże się ona z surowymi wymogami środowiskowymi. Niewątpliwie ich wartość użytkową podnoszą również rozwiązania, dzięki którym pompy wpisują się w realizację idei Grupy Inteligentny Dom.

Słowem, pompy ciepła mogą być dziś również „inteligentne”?

Dokładnie tak. Dom inteligentny, jako pojęcie, jest konsekwencją zmieniającego się stylu życia, gdzie mamy coraz mniej czasu na co dzień i nie chcemy go poświęcać na domowe obowiązki. Wychodząc temu naprzeciw, projektowanie urządzeń zmierza w tym kierunku, aby były one niemal bezobsługowe, a już na pewno zapewniające szerokie możliwości zdalnego sterowania. Dom z takimi urządzeniami to gospodarowanie energią w taki sposób, aby koszty eksploatacji były możliwie najniższe. Trudno też nie zauważyć wielu zalet związanych z komfortem życia w domu inteligentnym. Pompy ciepła YUTAKI, wyróżniają się w tym zakresie ciekawym, intuicyjnym sterownikiem, pozwalającym nawet niewprawnemu użytkownikowi na obsługę urządzenia. Funkcja SMART zapewnia możliwość intuicyjnego programowania i ustawień domyślnych. Tryb WAKACJE ustawia urządzenie odpowiednio na czas naszej nieobecności, ale pozwala również zdalnie sterować nim, dopasowując jego działanie do zmieniających się potrzeb lub warunków. Poczucie bezpieczeństwa użytkowania również wzrasta, gdy możemy – gdziekolwiek jesteśmy, kontrolować pracę naszego urządzenia. Z pewnością więc warto zainwestować w dobre jakościowo i inteligentne pompy ciepła, bo przecież w zamierzeniu będą nam one służyć przez wiele lat.

OSTATNIE WPISY

dom energooszczędny
05 Gru 2017
automatyka domowa
17 Lis 2017
dom inteligentny
14 Wrz 2017
dom komfortowy
06 Wrz 2017